Domowy test na nietolerancję glutenu VEROVAL

Od dłuższego czasu cierpię na częste bóle głowy, przewlekłe zmęczenie oraz liczne podskórne grudki na ciele. Pomimo, że nie odczuwałam dolegliwości po zjedzeniu bułki pszennej wszyscy dookoła bardzo łatwo postawili mi diagnozę - GLUTEN. Winowajcą musiał być on. Nawet w internecie gdy kogokolwiek się nie spytamy co nam dolega - internetowi specjaliści powiedzą jednym głosem - GLUTEN. Nie odstawiłam glutenu i do tego się przyznaję, ale światełko z tył głowy zaczęło mi świecić. Testy na nietolerancje pokarmowe są bardzo drogie a ich rzetelność też jest niepewna. Znalazłam test na nietolerancję pokarmową do wykonania w warunkach domowych. Oczywiście nim wpadł w moje ręce zaczęłam szukać informacji na jego temat. I co? NIC! Bardzo mało informacji na ten temat jest w internecie. Ludzie nie wiedzą nic na jego temat. A jak ktoś czegoś nie znam to z założenia jest już na nie. Stwierdziłam, że co mi szkodzi i spróbuję ten test wykonać. 


Test jest nie drogi, bo kosztuje ok. 50 zł i można go kupić w aptece. Jego wykonanie jest banalnie proste a instrukcja po prostu dziecinna: obrazki krok po kroku.



Po rozpakowaniu pudełka w środku znajdziemy:
-kasetkę w woreczku foliowym
-pipetę
-naczynie z buforem do rozcieńczania próbek
-2 automatyczne nakłuwacze ze sterylnym skalpelem do pobierania próbek krwi
-szklaną rurkę kapilarną w naczyniu ochronnym
-wacik nasączony alkoholem
-plaster
-instrukcja użytkowania.



Gluten to grupa białek znajdujących się naturalnie w niektórych zbożach (pszenicy, życie i jęczmieniu) i obecnie cieszy się złą sławą. Przypisuje mu się wiele dolegliwości takich jak: bóle brzucha, nudności, wzdęcia, zaparcia i biegunki, zmęczenie drętwienie rąk i nóg, skurcze mięśni i ból stawów, ból głowy, złe samopoczucie, brak energii. Jednak nie zawsze wspomniane wyżej problemy związane są z nietolerancją glutenu. Przyczyn złego samopoczucia może być bardzo wiele. 
Pierwsze symptomy nietolerancji na gluten można zaobserwować natychmiastowa lub z pewnym opóźnieniem. Alergia pojawia się niemal od razu po spożyciu glutenu. Dolegliwości, które pojawią się po kilku godzinach lub dniach a w przypadku choroby trzewnej inaczej zwanej celiakią objawy mogą wystąpić po kilku tygodniach, a nawet miesiącach.
Glutenu nie należy go eliminować z diety przed wykonaniem odpowiednich badań diagnostycznych, ponieważ posiada on także wiele cennych dla naszego organizmu zalet: zawiera sporo żelaza i witamin z grupy B, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, co zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby serca.

Test który dzisiaj przedstawiam został opracowany w celu wykorzystania dokładności i niezawodności nowoczesnej diagnostyki także do prywatnego użytku w domu. Polega on na wykazaniu obecności przeciwciał transglutaminazy (przeciwciał IgA), które świadczą o nietolerancji glutenu. Ten test jest przeznaczony zarówno do wstępnej diagnostyki, jak i kontroli przebiegu leczenia, ponieważ przy diecie bezglutenowej przeciwciała a-tTG-IgA zanikają w ciągu kilku tygodni. Po 6 miesiącach przeciwciała te już nie występują. Dokładność potwierdzona w badaniach oceny skuteczności wynosi 98%. 


Na stronie celiakia.pl znalazłam tekst który sugeruje, że nie ma potrzeby oznaczania wszystkich przeciwciał, można zbadać jedynie transglutaminazę tkankową w klasie IgA (tTG IgA). Należy jednak wówczas koniecznie dodatkowo zbadać całkowity poziom IgA.  Zdarzyć się bowiem może, że mamy niedobór IgA i badanie może dać fałszywy wynik.

Wymienione wyżej przeciwciała są specyficzne dla celiakii i ich obecność we krwi prawie jednoznacznie potwierdza chorobę. 



Aby bardzo dokładnie zobrazować cały proces wykonania testu nagrałam dla Was mało profesjonalny film: 






Po przeprowadzonym teście należy odczytać wynik, który może być:
Dodatni
Wynik testu jest dodatni, gdy w polu kontrolnym pojawia się linia o barwie od jasnoczerwonej do ciemnoczerwonej, a w polu testowym widoczna jest linia jasno- lub ciemnoczerwona.
Wynik testu oznacza, że w próbce krwi występują przeciwciała IgA związane z nietolerancją glutenu. Obecność tych przeciwciał z dużym prawdopodobieństwem oznacza występowanie nietolerancji glutenu. W celu uzyskania ostatecznego rozpoznania należy zgłosić się do lekarza.

Ujemny
Wynik testu jest ujemny, gdy w polu kontrolnym pojawia się linia o barwie od jasnoczerwonej do ciemnoczerwonej, a w polu testowym czerwona linia nie jest widoczna.
Wynik testu oznacza, że w próbce krwi nie występują przeciwciała IgA związane z nietolerancją glutenu. Praktycznie można wykluczyć nietolerancję glutenu. Jeżeli dolegliwości żołądkowo-jelitowe lub inne objawy będą się utrzymywać, niezbędne są dodatkowe środki diagnostyczne na zlecenie lekarza.
Nieważny
Jeżeli linia kontrolna jest niewidoczna lub pojawia się tylko jedna linia testowa, test przebiegł nieprawidłowo i jest nieważny. Należy wówczas sprawdzić, czy podczas wykonywania badania dokładnie przestrzegano wszystkich poleceń podanych w instrukcji użytkowania. Przeprowadzić jeszcze jeden test z użyciem nowej próbki krwi.

W moim przypadku wynik testu okazał się negatywny, co po części potwierdziło moje założenie, że nie mam uczulenia na gluten.

W mojej ocenie test jest bardzo przydatny i warto po takie rozwiązania sięgać. Oczywiście tego rodzaju ułatwienia nie mogą zastąpić pełnych badań laboratoryjnych. Zachęcona prostotą wykonania takich testów w domu znalazłam już inne, które także planuje wykonać, m.in. na niedobory żelaza. 

Poniżej link gdzie można zakupić test: https://www.hartmann24.pl/1375/diagnostyka/veroval-nietolerancja-glutenu


Podsumowując  
Jeśli ktoś podejrzewa u siebie uczulenie na gluten a nie chce od razu kosztownych  badań laboratoryjnych, to ten test jest jak najbardziej godny polecenia.



Komentarze