Mudry - joga dłoni - naturalne metody uzdawiania

By | marca 01, 2012
Od bardzo dawna stosuję "lecznicze gesty" które na prawdę są skuteczne.
Zdaniem Hindusów większość naszych dolegliwości takich jak: ból głowy, zmęczenie, kołatania serca wywołane jest zachwianiem równowagi psychofizycznej organizmu.
Najczęściej ich przyczyną zła dieta, zbyt szybkie tempo życia oraz długotrwały stres.
źródło:google

Hindusi wierzą, że dotykając palcami odpowiednich miejsc na dłoniach wskazujemy poszczególne partie ciała, które mają zostać uzdrowione.  Dlatego mudry (odpowiednie układy palców) często nazywane są jogą dłoni.

MUDRY - świetnie wyrównują energię w organizmie i dzięki temu pomagają zlikwidować drobne dolegliwości.

Mudry mają nie tylko działanie wzmacniające i lecznicze, ale i zapobiegawcze. Jednocześnie są całkowicie bezpieczne i łatwe do wykonania.Ponieważ można jest bez problemu wykonywać podczas każdego dnia np. podczas spaceru, podróży czy  oglądania telewizji.
Ważne jednak aby ćwiczenia te były wykonywane obiema dłońmi przez min. 15 do 45 minut w ciągu dnia. Czas ten możemy podzielić na kilka ćwiczeń w ciągu całego dnia. Pierwsze efekty zauważycie po kilku dniach :)
Stosując odpowiednie układy palców nie uciskamy rąk, tylko lekko stykamy palce.
POWODZENIA :)


SHANKH MUDRA - MUDRA MUSZLI
na ból gardła, chrypkę 

Mudra przydatna przede wszystkim dla osób, które na co dzień w znacznym stopniu muszą posługiwać się swoim głosem tzn. Dla aktorów, śpiewaków, ale także dla nauczycieli, osób, które prowadzą liczne kursy i wszystkich tych, których zawód wymaga ciągłego mówienia. Jednak mudra ta jest przydatna dla każdego z nas, ponieważ pomaga ona przy wszelkich dolegliwościach gardła i krtani. Pomaga w jego bólach, leczy chrypkę i utratę głosu. Szczególnie silne działanie ma ona w połączeniu z wypowiadaniem mantry OM
Technika wykonania: dwie złączone ręce przypominaj ą muszlę. Cztery palce ( Powietrze, Niebo, Ziemia, Woda) prawej ręki obejmują kciuk (Ogień) lewej ręki. Kciuk (Ogień) prawej ręki dotyka wystającego palca środkowego (Niebo) lewej ręki. Wskazania:
 •  schorzenia gardła i krtani
 •  chrypka
 •  utrata głosu.

Mudra Muszla - „Szankha" - atrybut Boga Sziwy, imię Nagażmija, żyjącego w królestwie podziemnym. Wykorzystywana jest przy rytuałach religijnych. Mudra ta wpływa leczniczo na wszelkie dolegliwości gardła i krtani między innymi na chrypkę. Wzmacnia i polepsza głos zwłaszcza, gdy dołączy się do tego wyśpiewanie głoski „OM". Zalecana jest szczególnie dla osób, których narzędziem pracy jest głos; a więc artystów, śpiewaków, nauczycieli itp.


MUDRA WIEDZY, GEST WIEDZY.
wyczerpanie


Technika wykonania: palec wskazujący ( Powietrze) lekko dotyka opuszki kciuka ( Ogień). Pozostałe trzy palce ( Niebo, Ziemia, Woda) pozostają wyprostowane, nie napięte.  


Wskazania:
 • bezsenność
 • nadmierna senność
 • nadciśnienie tętnicze
 • napięcia emocjonalne
 • brak koncentracji
 • kłopoty z pamięcią
 • niepokój
 • depresja.

Ta na pozór prosto wyglądająca pozycja ręki jest w stanie rozwiązać wiele problemów zdrowotnych. Mudra Wiedzy jest jedną z najprostszych do zastosowania, a jednocześnie najważniejszą. Zaleca się szerokie stosowanie tej mudry, ponieważ pogłębia i wzmacnia ona działanie innych mudr.
Keshav Dev powiedział o niej „ Ta prosta mudra jest uniwersalnym środkiem leczniczym przeciwko duchowym spięciom, oraz wewnętrznemu nieporządkowi. Ona poprawia myślenie i możliwości koncentracji, oraz wspiera duchowo zmysły czucia. Podstawą prawie wszystkich problemów zdrowotnych są problemy duchowo - psychiczne, tak więc radzę wszystkim praktykować GYAN MUDRA pojedynczo lub w połączeniu z innymi mudrami, co zwiększy skutek leczenia.
Najdogodniejsza pozycja do ćwiczenia tej mudry to pozycja nóg w „Kwiecie Lotosu", ale GYAN MUDRA można ćwiczyć podczas siedzenia, leżenia, relaksacji, medytacji, w czasie spacerów, podróży. Ta mudra sprawia, że odradzamy się na nowo. Wielu myślicieli, filozofów i uczonych stosowało i nadal stosuje ta mudrę. Sam Budda na różnych wizerunkach został przedstawiony właśnie z rękoma w pozycji Gestu Wiedzy. Na pewno nie jest to przypadek.
Jest ona uniwersalnym środkiem przeciwko duchowemu napięciu i wewnętrznemu bałaganowi. Wzmacnia i stymuluje pamięć, poprawia myślenie, polepsza możliwość, koncentracji, wzmacnia duchowo, koncentruje potencjalne możliwości naszego organizmu. Powoduje rozluźnienie psychiczno-fizyczno- duchowe. Pomaga przy bezsenności, nadmiernej senności, przy depresjach, napięciach emocjonalnych, przy wysokim ciśnieniu. Usuwa trwogę, niepokój, strach, smutek i melancholię

MUDRA WÓD
problemy trawienne

Technika wykonania: składamy mały palec (Woda) prawej ręki tak, żeby dotykał podstawy kciuka (Ogień), którym lekko dociskamy mały palec (Woda). Lewa ręka obejmuje prawą, przy czym kciuk (Ogień) lewej ręki kładziemy na kciuku (Ogień) prawej ręki. Wskazania:
 • dolegliwości wątroby
 • kolki
 • wzdęcia
 • nadmiar wody lub śluzu w żołądku i płucach. 


W mitologii indyjskiej YARUNA jest Bogiem Wód. W pojęciuogólnym woda to podstawa życia. Jest jednym z pięciu praelementów tworzących nasze ciało i planetę. Bez niej życie jest niemożliwe. Ćwiczenie tej mudry zalecane jest w szczególności dla osób, które mają w płucach nadmiar wody lub śluzu (flegmy), a w żołądku zwiększoną ilość wytworzonego śluzu przy stanach zapalnych. Wykonywanie tej mudry wskazane jest również przy schorzeniach wątroby, wzdęciach i kolkach.


MUDRA RATUJĄCA ŻYCIE.Technika wykonania: palec wskazujący (Powietrze) składamy tak, aby czubkiem dotknął podstawy kciuka (Ogień); równocześnie składamy opuszkami: palec środkowy (Niebo), serdeczny (Ziemia) i kciuk (Ogień). Mały palec (Woda) zostaje wyprostowany. Wskazania:
 • atak serca
 • bóle serca i kołatanie serca
 • schorzenia i niedomagania sera
 • zawał mięśnia sercowego
 • uczucie dyskomfortu w okolicy serca połączone ze smutkiem i trwogą.
Ten układ palców funkcjonuje jako pierwsza pomoc przy objawach ataku serca i reguluje wiele schorzeń serca. Wykonywania tej mudry powinniśmy nauczyć się wszyscy, bowiem jej znajomość może uratować życie nam samym, naszym bliskim i znajomym. W przypadku ataku serca powinno to ćwiczenie być natychmiast wykonane obiema rękami. Natychmiastowa ulga jest porównywalna ze skutkiem zażycia nitrogliceryny. 

MUDRA ŻYCIA.
Technika wykonania: opuszki palców serdecznego (Ziemia), małego (Woda) i kciuka (Ogień) są razem złączone. Pozostałe palce są swobodnie wyprostowane. Wskazania:
 • wyczerpanie, zmęczenie
 • szybkie męczenie się
 • nerwice
 • objawy senności
 • osłabienie wzroku
 • zaburzenia wzroku.

Wykonanie tej mudry wyrównuje potencjał energetyczny całego organizmu, sprzyja wzmocnieniu sił witalnych. Stosowanie jej jest wskazane w stanach wyczerpania i zmęczenia. MUDRA polepsza ostrość wzroku, leczy choroby wzroku i oczu. Redukuje objawy senności i nerwowości. Doenergetyzowuje cały organizm.
Moim ulubionym splotem jest właśnie ten poniżej i najważniejsze jest skuteczny. Zatem gdy będzie bolała Cię głowa i zanim sięgniesz po kolejną pigułkę spróbuje tej metody :) 

Na ból głowy: 


Prawa ręka: połącz kciuk i palce - środkowy i wskazujący. Lewa ręka: połóż kciuk na trzeci człon palca środkowego, palec serdeczny przyłóż do nasady kciuka. 
Dwa razy dziennie przez 7 minut z przynajmniej 7-minutową przerwą.


Nowszy post Starszy post Strona główna